Myślimy tak samo
Nie wierzysz? To zobacz. Od małego mamy w głowie obrazy. Nie widzimy w głowie słowa “pies”, tylko czworonożnego przyjaciela 🐶, który merda ogonem na nasz widok.
Jest to taka forma komunikacji, gdzie stosujemy znane wszystkim symbole i każdy je rozumie.
Nie na darmo mówi się “Obraz jest wart więcej niż 1000 słów”. Jednak sam obraz się nie obroni, trzeba go wesprzeć słowem. Allan Paivio stworzył koncepcję “Podwójnego kodowania”, gdzie łączy werbalizację (słowa) z wizualizacją (obrazami). Dobra równowaga to ok. 1/3 obrazów na cały tekst.
Dla kogo? Dla osób, które mają mętlik w głowie kiedy coś próbują wytłumaczyć, dla dzieci, managerów i osób decyzyjnych, liderów i kierowników, rodziców, trenerów, szkoleniowców i facylitatorów oraz przedsiębiorców. Moim zdaniem też graficzna komunikacja może być wykorzystywana wewnątrz firmy, czy to w zespołach, czy przez działy HR.
Komunikacja wizualna pomaga w rozwoju pamięci, koncentracji, wyobraźni, wizualizacji i rozwoju kreatywności dzięki twórczej zabawie.
Tak jak każdy język ma swój alfabet, tutaj też jest alfabet wizualny: kropka, kreska, koło, kwadrat/prostokąt i trójkąt.
Zasady jego stosowania są następujące: tworzymy jak najprostsze kształty, które każdy rozumie, do danych fragmentów tekstu. Żartujemy i stosujemy humor razem z myśleniem lateralnym (kreatywne). A wszystko po to, aby łączyć przyjemne z pożytecznym!
Na koniec podsumowanie w formie notatki wizualnej:
Komunikacja wizualna to forma komunikacji oparta na znanych wszystkim symbolach. Pomaga ona w rozwoju pamięci, koncentracji, wyobraźni i twórczej zabawie. Warto stosować ją zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Co myślisz o takiej formie?
© 2024 Copyright By BeatRYSy
All Rights Reserved