19 października 2023

Stan czytelnictwa w Polsce

Zapowiedź: Czytanie jest nie tylko źródłem wiedzy, ale także narzędziem do rozwoju osobistego i profesjonalnego. Książki nie są tanie, ale jest wiele możliwości, aby sięgać do wartościowych tytułów za darmo. Co, gdzie, jak? Więcej w poniższym artykule :)

 

Stan czytelnictwa w Polsce

Ludzie twierdzą, że czytanie jest "niemęskie" (nadal to przekonanie jest wyraźne...), dlatego więcej kobiet można spotkać z książką.

 

Co wolą?

Natomiast, zamiast tego wolą słuchać podcastów (książkowych, popularnonaukowych).

Czyli wygląda na to, że więcej mamy słuchowców? Nie sądzę.

 

Może to być związane z tym, że to robią przy okazji: jazdy samochodem, stania w kolejce, sprzątania.

Moim zdaniem, książki kojarzą się ludziom z czymś nudnym, albo ludzie nie wiedzą jak mogą się uczyć umiejętności i nabywać nowe kompetencje przy ich pomocy. Czy tak jest?  

 

Co czytają Polacy?

17% - non-fiction, biografie, autobiografie, wspomnienia, wywiady, publicystyka

14% - literatura piękna

13% - poradniki + literatura popularnonaukowa z poradami

12% - publikacje naukowe, podręczniki akademickie, mitologie

 

Ludzie mało korzystają z bibliotek - tylko 20%. Ich zasoby są się poprawiły - regularnie przeglądam zasoby Biblioteki Kraków i spotykam wartościowe, świeże tytuły.

 

Dlatego podjęłam decyzję o rozpoczęciu projektu, gdzie będę popularyzować książki z bibliotek i pokazywać jak można efektywnie wdrażać wiedzę z nich.

Zapisałam się do projektu "Czytelnik Roku 2023" organizowany przez Bibliotekę Kraków - może dla kogoś za późno, bo do końca roku zostały niespełna 3 miesiące, natomiast dla mnie liczy się chęć poznania nowych ciekawych książek. Chociaż dzięki technikom szybkiego czytania idzie mi coraz lepiej (przez tydzień zapoznałam się już z 11 książkami)

 

Jednak jeżeli nie jesteś za chodzeniem do biblioteki, to...

Czas zaopatrzyć się w książki

Aktualnie trwa jesienna wyprzedaż w sklepie MT Biznes, do której zapraszam:  :)


Czas już zacząć myśleć o prezentach, dllatego może taki notes dla książkocholików z kubkiem będzie miłym gestem dla kobiety (chociaż może masz w otoczeniu mężczyznę, który lubi czytać  i nie przywiązuje wagi do nazwy "Książkarą")

W kolejnym artykule będzie o korzyściach z czytania, do którego zapraszam już 26.10 :)

 

Miłego dnia,

Beata

© 2024 Copyright By BeatRYSy  

All Rights Reserved